Hypotéka na výstavbu domu návod 2025
Hypotéku na výstavbu domu můžeme podle tohoto návodu rozdělit do 3 kategorií — A), B) a C).
A) Hypotéka, pokud již vlastníte stavební pozemek
Pokud chcete stavět rodinný dům na pozemku, jedná se asi o nejjednodušší variantu. Pozemek, který již vlastníte (koupili jste ho dříve nebo zdědili) můžete použít jako zástavu pro budoucí hypotéku na stavbu rodinného domu. To ovšem pouze, pokud je vhodný ke stavění.
Banka po Vás bude požadovat:
• kolaudační rozhodnutí, že se na pozemku dá stavět
• stavební povolení (to není podmínkou, ale je pro banku nejjednodušší)
• pozemek musí být vhodný k bydlení či celoročnímu obývání
• kupní smlouvu, darovací smlouvu k pozemku či rozhodnutí o dědictví
• vyřešený přístup po zpevněné cestě k pozemku, tedy jedna z možností:
a) státní nebo obecní zpevněná komunikace (silnice či cesta)
b) komunikace ve které máte vlastnický podíl
c) komunikace, ve které máte věcné břemeno
Oblíbené hypoteční banky vhodné na výstavbu domu v roce 2025
Podklady, které bance předáte, řeší její odhadce, který zjišťuje, jestli je pozemek pro stavbu vhodný. Banka bude požadovat kolaudační rozhodnutí, že se na pozemku dá postavit rodinný dům a musí k němu vést zpevněná komunikace. Pozemek musí být připojený k inženýrským sítím (voda, odpad, elektřina a případně plyn) nebo musí existovat alespoň plán, že budou v budoucnu inženýrské sítě připojeny. Pokud pozemek není připojený na inženýrské sítě, tak banka požaduje alespoň územně plánovací informaci, že se na pozemku dá stavět. Jinými slovy — banka chce vědět možnosti řešení inženýrských sítí. Voda se dá řešit studnou a odpady např. septikem.
Jako vlastník pozemku znáte jeho parametry. Banka na to, abyste získali hypotéku na stavbu rodinného domu, bude tyto informace před schválením hypotéky požadovat. Před prvním čerpáním hypotečního úvěru na stavbu rodinného domu bude banka vyžadovat stavební povolení. Následně může stavba začít s tím, že peníze budou bankou uvolňovány postupně tak, jak bude pokračovat stavba.
B) Hypotéka pouze na stavební pozemek se stavbou domu „někdy v budoucnu“
Pokud vlastní stavební pozemek nemáte a budete jej kupovat, tak důrazně doporučujeme, abyste se seznámili s úskalími jeho nákupu. Platí, že banka bude požadovat stejné dokumenty, jako v případě, že pozemek již vlastníte.
POZOR: Často se stává, že realitky prodávají pozemek jako stavební, avšak nejsou vyřešeny inženýrské sítě nebo přístup k pozemku. Vždy si to před koupí ověřte.
Při nákupu stavebního pozemku musíte být maximálně opatrní. I když realitní kancelář pozemek inzeruje jako stavební, tak může být zádrhel v připojení inženýrských sítí nebo v přístupové komunikaci. Pozemek může být na kraji obce s nemožností připojení na inženýrské sítě nebo jsou inženýrské sítě v dané oblasti přetížené a nového člena prostě nepřipojí dokud nezvýší svoji kapacitu (např. nová čistička odpadních vod).
Stejně tak může být problém s přístupovou komunikací, kde může např. být pruh pozemku, který patří jinému vlastníkovi, který zamezuje možnost přístupu k Vašemu pozemku. V takovém případě na pozemek hypotéku nedostanete. Proto je potřeba se vždy informovat o vlastnických právech u pozemní komunikace.
Patří zpevněná komunikace městu, obci či státu?
Budete mít podíl v pozemní komunikaci nebo věcné břemeno?
Následně kontaktujte distributory elektřiny, plynu, odpadu a vody a informujte se o možnosti připojení daného pozemku do inženýrských sítí. Distributor vystaví tzv. stanovisko k existenci sítí. Někdy to totiž vypadá, že připojení možné je, protože domy v okolí připojeny jsou, avšak síť může být již přetížená a novou přípojku nevytvoří. Vyptávejte se, zajímejte se.
Než budete vyjednávat o koupi pozemku, vždy nejdříve vyřešte financování. Pokud potřebujete hypoteční úvěr, rádi Vám s čerpáním hypotéky a navázáním na prodej pozemku pomůžeme. Vyplňte formulář nahoře a my Vás kontaktujeme.
Banka po Vás bude požadovat to samé jako u vlastnictví pozemku:
• kolaudační rozhodnutí, že se na pozemku dá stavět
• stavební povolení (to není podmínkou, ale je pro banku nejjednodušší)
• pozemek musí být vhodný k bydlení či celoročnímu obývání
• kupní smlouvu
• vyřešené napojení na inženýrské sítě (voda, odpady, elektřina)
• vyřešený přístup po zpevněné cestě k pozemku, tedy jedna z možností:
a) státní nebo obecní zpevněná komunikace (silnice či cesta)
b) komunikace ve které budete mít vlastnický podíl
c) komunikace, ve které budete mít věcné břemeno
Tip: Pokud kupujete stavební pozemek, vždy se informujte, jestli je k pozemku vedena přípojka internetu. Hodnota pozemku má vyšší cenu s internetovým připojením s optickým kabelem.
POZOR: I když realitní kancelář tvrdí, že se jedná o stavební pozemek, nemusí to být pravda. Může chybět možnost napojení na inženýrské sítě, příjezdová komunikace nemusí být ve vlastnictví obce či státu nebo na ni může být věcné břemeno třetí strany.
Tip: Vždy si zajděte na katastrální úřad a zajistěte si ke kupovanému pozemku územně plánovací informaci. Katastrální úřad sdělí, jestli a jaký dům je možné na pozemku stavět (např. pouze jednopatrový bungalov).
Tip: Před začátkem hledáním vhodného pozemku mějte vždy vyřešené financování. S tím Vám můžeme pomoci. Když se totiž Váš vysněný pozemek objeví a Vy nebudete připraveni, může být prodán dříve, než zajistíte peníze.
Před nákupem stavebního pozemku, na kterém chcete postavit rodinný dům, si vždy nejdříve obejděte „síťaře“, jestli Vás připojí — získejte stanovisko k existenci sítí. Pozemek může být stavební i podle katastru, avšak i tak nemusí být možné na něm stavět, protože kapacita inženýrských sítí může být přetížena.
Pokud plánujete pozemek koupit, ale zatím na něm nechcete rodinný dům stavět, tak můžete využít tzv. hypotéku na stavební pozemek. Banky si však kladou podmínku, že se na pozemku začne alespoň do 10 let stavět. Následně můžete zažádat o druhou hypotéku na výstavbu domu. S oběma typy Vám rádi pomůžeme, když vyplníte formulář nahoře.
Katastrální mapa aplikace iKatastr
C) Hypotéka na rodinný dům i stavební pozemek zároveň
Tato varianta je kombinací A) a B) Vy nemáte ani pozemek ani vlastní prostředky a chcete stavební pozemek koupit a začít na něm stavět.
Rada finančního poradce
Někdy si lidé, především u stavby svépomocí myslí, že mohou dům postavit např. „za dva miliony“. Banka na to však může mít jiný názor a hypotéku pouze na 2 miliony Kč neschválí s tím, že odhadce určí, že dům dané velikosti (objem v kubících) se běžně staví např. za 4 miliony Kč. Banka Vám následně schválí jedině hypotéku na 4 miliony korun. Málokdy se stává, že by klient hypotéku nedočerpal, spíše naopak, avšak pokud by se to stalo, tak by klientovi hrozila sankce za nedočerpání hypotéky. Klient musí vyčerpat alespoň 80 % hypotéky, jinak musí zaplatit sankci 3 - 5 % z nedočerpané částky. Tato velmi vzácná situace se potom řeší tak, že klient si hypotéku dočerpá a koupí si např. vybavení bytu či nový automobil. Častější je varianta, že klient není dostatečně bonitní a je nutné úvěr dofinancovat ze stavebního spoření.
Banka po Vás bude požadovat:
• stejné dokumenty k pozemku jako u B), především kolaudační rozhodnutí, že se dá na pozemku stavět
• studii stavby
• alespoň malý projekt — půdorys, řez, z čeho bude dům postaven (dřevostavba, zděný rodinný dům apod.)
• zjednodušený rozpočet, tedy kolik bude dům stát
• stavební povolení před začátkem čerpání peněz z banky
Stavba Venkovského domu venkovskydum.cz
U výstavby rodinného domu budou platby hypotéky uvolňovány v etapách podle rozestavěnosti budovy. Banky jim říkají tranše. Během čerpání peněz bude banka kontrolovat stav stavby a bude požadovat potvrzení o proinvestovaných penězích. Doba čerpání hypotéky je 6 měsíců až maximálně 2 roky. Z pravidla bývají první 3 čerpání zdarma a ty další s poplatkem většinou 500 — 1000 Kč. Do půl roku od ukončení stavby je nutné bance předložit kolaudaci domu.
Tip: Před výběrem pozemku či stavební firmy si vždy nejdříve zajistěte financování. Po vyplnění formuláře nahoře Vám zdarma srovnáme hypotéky na českém trhu.
Čím dříve bude stavba domu hotova, tím lépe pro Vás, protože zaplatíte méně na úrocích (výši úrokových sazeb hypoték naleznete zde). Až po dokončení stavby totiž začnete bance platit měsíční splátky. Do té doby jsou to pouze úroky z úvěru. Během celé doby až do splacení hypotéky bude banka mít zástavní právo na pozemek i dům.
Nákup nemovitostí je velmi ošemetná věc, a proto pokud pozemek kupujete, tak se mějte vždy na pozoru a veškeré informace si ověřte na katastru, u distributorů energií a vody a likvidace odpadů. Nemožnost napojení inženýrských sítí či zádrhel v přístupové cestě bývá nejčastějším zádrhelem, který banky vždy před schválením hypotéky odhalí.
Obvykle je výběr stavební firmy až poslední věcí, kterou chcete řešit. První je vždy financování, následně vhodný pozemek a až nakonec výběr způsobu realizace stavby rodinného domu. Můžete si vybrat stavební firmu nebo stavět svépomocí za pomoci řemeslníků. Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv variantu, vždy buďte ostražití při nákupu pozemku i výběru firmy.
Máte zkušenosti s hypotékou na výstavbu rodinného domu? Napište do naší diskuze.
Více informací o hypotékách naleznete v naší knize:
- Tipy ze zákulisí, které vám ušetří až 20% nákladů z hypotéky
- nezávislá a nestranná, autor není finančním poradcem ani bankéřem
- Financování 85-0-15 pro získání jinak drahé 100% hypotéky
» Více informací o knize
Nezávazné srovnání hypoték pro rok 2025
- po vyplnění formuláře Váš kontakt předáme hypotečnímu specialistovi,
- naši specialisté pro celou ČR patří do 5% nejlepších ve svém oboru,
- specialista s Vámi vyřídí nejvhodnější hypotéku a pokusí se sjednat bonus
Zkušenosti našich klientů
- Hypotéka České spořitelny
- Úvěr od Buřinky
- LBBW bank CZ hypotéka
- Raiffeisenbank hypotéka
- Unicredit Bank hypotéka
- Hypoteční banka
- Wüstenrot hypoteční banka
- Hypotéka Komerční banky
- Hypotéka Modrá pyramida
- Hypotéka na družstevní byt
- Hypotéka srovnání
- Investiční hypotéka
- Hypoteční kalkulačka
- Moneta hypotéka
- Ney hypotéka
- Ostsächsische Sparkasse hypotéka
- GE Money Bank hypotéka
- Banka Creditas hypotéka
- Max Banka hypotéka
- Partners Banka hypotéka
- Expobank hypotéka
- Fio Banka hypotéka
- ČMSS hypotéka
- Equa banka hypotéka
- Air Bank hypotéka
- Volksbank hypotéka
- Sberbank hypotéka
- Bonita klienta
- Refinancování hypotéky
- Generační hypotéka
- Hypotéka graf
- Hypotéka pro podnikatele
- Hypotéka pro firmu
- Hypotéka pro živnostníky
- Hypotéka a snížení základu daně
- Hypotéka přesný postup
- Hypotéka na rekonstrukci
- Expresní čerpání
- Úvěr ze stavebního spoření
- Hypotéka na nebytový prostor
- Nejlevnější hypotéka
- Jak najít reality
- Povodňová mapa
- Hypotéka a stavba svépomocí
- Recenze dřevostavby, domy na klíč
- Recenze zděné domy na klíč
- RD Rýmařov zkušenosti
- Atrium zkušenosti
- Veritas stavby zkušenosti
- Vexta domy zkušenosti
- Ener domy zkušenosti
- Lucern domy zkušenosti
- Wood System zkušenosti
- AW domy zkušenosti
- HP domy recenze
- Domy Dnes zkušenosti
- Alfahaus zkušenosti
- Qhouse domy zkušenosti
- Dům jedním tahem zkušenosti
- Canaba zkušenosti
- G servis zkušenosti
- Energy Domy zkušenosti
- Ideal Domy zkušenosti
- FND stavby recenze
- Easy Homes zkušenosti
- Difuzně otevřená/uzavřená stavba
- Hypotéka na výstavbu domu
- Mobilheimy
- Hypotéka na mobilheim
- Mobilní domy Marvel
- Mobilheimy Mackovice
- Mobilní domy Kolín
- Mobilheimy Plzeň
- Hypotéka na auto
- Hypotéka pro mladé
- Hypotéka pro studenty
- Záznam v registrech
- Invalidní důchod a hypotéka
- Hypotéka bez doložení příjmu
- 100% hypotéka v roce 2025
- Variabilní hypotéka
- Hypotéka - co je potřeba
- Hypotéka ano nebo ne
- Hypotéky recenze
- Úrokové sazby hypoték
- Slovníček pojmů
- Kniha o hypotékách
děkuji mnohokrát za postup na hypotéku, krásně je to shrnuto!
musíme mít kolaudační rozhodnutí než požádáme o hypotéku? je možné čerpat na fktury?
hello: Dobrý den, čerpání tzv. „na faktury“ je možné, ale banka si vždy ohlídá, co je prostaveno a podle toho uvolňuje peníze. V praxi to vypadá tak, že na stavbu chodí odhadce a potvrzuje, že nemovitost stoupá na ceně podle toho, co se postavilo. Vždy si schovávejte všechny doklady, účtenky a faktury.
Sem prosím pište své zkušenosti, recenze a diskutujte. Pro dotaz ohledně hypoték vyplňte formulář nahoře.